ETYKIETA UE NA OPONY – PRZEGLĄD

Od maja 2021 r. ma zastosowanie rozporządzenie (UE) 2020/740 zmieniające sposób etykietowania opon. Dowiedz się więcej na temat znaczenia etykiety opony i poznaj najnowsze informacje na temat energetycznej klasyfikacji opon.


Firma Goodyear ściśle współpracowała z instytucjami europejskimi nad aktualizacją etykiet opon w celu promowania innowacji w przemyśle oraz wspomagania konsumentów w podejmowaniu bardziej świadomych decyzji dotyczących nabywanych opon. Uważamy, że nowa unijna etykieta opon pozwoli konsumentom na uzyskanie bardziej przydatnych i porównywalnych informacji na temat parametrów opon oraz umożliwi użytkownikom końcowym dokonanie świadomego wyboru przy zakupie nowych opon. Nowa unijna etykieta opon umożliwia również dotarcie do bardziej szczegółowych informacji dostępnych online — ułatwiając konsumentom i specjalistom dokonanie właściwego wyboru. Poniżej przygotowaliśmy w punktach bardziej szczegółowe objaśnienia dotyczące etykiet opon.

Unijna etykieta opon i klasy efektywności zyskały nowy kształt i nieznacznie zmieniły się ze względu na nowo utworzoną skalę. Dotychczasowa standardowa etykieta wskazywała wyłącznie klasy opon w odniesieniu do oporów toczenia, przyczepności na mokrej nawierzchni i zewnętrznego hałasu toczenia. Nowa unijna etykieta opon zawiera dodatkowe informacje dotyczące parametrów opon w warunkach pogodowych związanych ze śniegiem i lodem. Skala klas na etykietach w zakresie przyczepności na mokrej nawierzchni i oporów toczenia ma obecnie 5 stopni zamiast 7, oznaczonych literami od A do E.

Efektywność paliwowa jest miarą oporów toczenia opony. Opona o niskich oporach toczenia zapewnia lepszą efektywność paliwową, ponieważ wymaga mniej energii do toczenia się. Efektywność paliwowa jest klasyfikowana od A (najwyższa) do G (najniższa).

Czy wiesz, że opony odpowiadają nawet za 20% zużycia paliwa przez Twój samochód? Wybór opon o wyższej efektywności paliwowej pozwoli Ci pokonać większe odległości pomiędzy tankowaniami i obniżyć emisję CO2. W zależności od oporów toczenia opony jej efektywność paliwowa będzie zawierać się w przedziale od klasy A, która oznacza największą oszczędność paliwa, aż do klasy E, zapewniającej najmniejszą oszczędność paliwa. Pomiędzy klasami zużycie paliwa wzrasta o około 0,1 litra na każde 100 km jazdy. W uproszczeniu — opony zapewniające większą efektywność paliwową można wprawić w ruch przy mniejszym nakładzie energii. To ostatecznie przekłada się na niższe zużycie paliwa, a także na ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko.

Przyczepność na mokrej nawierzchni jest miarą zdolności opony do hamowania na mokrych drogach. Przyczepność na mokrej nawierzchni jest klasyfikowana od A (najwyższa) do E (najniższa).

Przyczepność na mokrej nawierzchni jest miarą zdolności opony do hamowania na mokrych drogach. Przyczepność na mokrej nawierzchni jest klasyfikowana od A (najwyższa) do E (najniższa).
„Przyczepność na mokrej nawierzchni” to zdolność przylegania opony do jezdni pokrytej warstwą wody. Unijna klasyfikacja opon skupia się na tylko jednym aspekcie przyczepności na mokrej nawierzchni — skuteczności hamowania. Skuteczność ta jest stopniowana od klasy A do klasy E. Opony o wyższej klasie przyczepności szybciej zatrzymują się na mokrej nawierzchni po zastosowaniu pełnej siły hamulców. W sytuacji zagrożenia kilka metrów różnicy w drodze hamowania może mieć kluczowe znaczenie.

Uwaga: podczas jazdy zawsze należy brać pod uwagę podawane długości drogi hamowania.

* Pomiar według metod badania określonych w rozporządzeniu UNECE 117. Drogi hamowania mogą różnić się w zależności od warunków drogowych i innych czynników.

Zewnętrzny hałas emitowany przez oponę, mierzony w decybelach. Hałaśliwość jest klasyfikowana od A (cicha) do C (głośna).

W unijnej klasyfikacji opon brany jest pod uwagę również poziom zewnętrznego hałasu generowanego przez oponę podczas jazdy. Wybierając opony o dobrej klasie głośności, możesz zmniejszyć uciążliwość swojego samochodu dla środowiska. Poziom hałasu jest podzielony na klasy A, B i C. Hałas toczenia opony mierzy się w decybelach, a dokładna liczba jest podana w dolnej części etykiety. Opony o niskim poziomie hałasu emitują od 67 do 71 dB. Najwyższy poziom odpowiada falom dźwiękowym w zakresie od 72 do 77 dB. Nawet niewielki wzrost liczby decybeli oznacza dużą różnicę w poziomie głośności. W rzeczywistości różnica 3 dB podwaja poziom hałasu zewnętrznego wytwarzanego przez oponę.