EU OZNAKA GUME - PREGLED

Od svibnja 2021. primjenjuje se Odredba (EU) 2020/740 koja mijenja način označavanja gume. Saznajte više o značenju oznake gume i što je novo u ocjenjivanju energetske učinkovitosti guma.

Tvrtka Goodyear blisko surađuje s Europskim institucijama na ažuriranju oznaki guma kako bi promicala inovacije u industriji i pomogla kupcima da lakše donose odluke o svojim gumama. Vjerujemo da će nova EU oznaka guma omogućiti kupcima da dobave relevantnije i usporedive informacije o parametrima guma te pomoći krajnjih korisnicima da donesu informiranu odluku pri kupnji novih guma. Nova EU oznaka guma također omogućava detaljnije informacije dostupne na Internetu – čime olakšava kupcima i profesionalcima da donesu ispravnu odluku. Pripremili smo detaljno objašnjenje o oznakama guma u sljedećim odjeljcima.

EU oznaka guma i klase učinkovitosti novog su dizajna i neznatno su promijenjene sukladno novo osmišljenoj ljestvici. Prethodni je standard oznake samo prikazivao klasu guma s obzirom na otpor kotrljanja, prianjanje na vlažnim površinama i vanjsku buku kotrljanja. Nova EU oznaka guma sadrži dodatne informacije o radu guma pri uvjetima snijega i leda. Ljestvica klasa oznaka za prianjanje na vlažnim površinama i otpor kotrljanja sad ima 5 umjesto 7 klasa koje su označene slovima od A do E.

Učinkovitost potrošnje goriva mjera je otpora kotrljanja guma. Guma s niskim kotrljanjem učinkovitije troši gorivo jer treba manje energije za kotrljanje. Učinkovitost potrošnje goriva ocjenjuje se od A (najviša ocjena) do G (najniža ocjena).

Jeste li ste znali da na gume otpada do 20 % potrošnje goriva vašeg vozila? Izbor guma s ocjenom visoke učinkovitosti potrošnje goriva omogućit će vam uštedu goriva i smanjit će emisije CO2. Ovisno o otporu kotrljanja guma, učinkovitost potrošnje goriva ima raspon od klase A, koja označava najbolju potrošnju goriva, sve do klase E, koja ima najgoru potrošnju goriva. Između klasa potrošnja se goriva otprilike povećava za 0,1 litru na svakih 100 km. Jednostavnije rečeno, gume s učinkovitijom potrošnjom goriva zahtijevaju manje energije za kotrljanje. Naposljetku na taj se način upotrebljava manje goriva i također se smanjuje učinak na okoliš!

Prianjanje na vlažnim površinama mjera je sposobnosti kočenja gume na mokrim cestama. Prianjanje na vlažnim površinama ocjenjuje se se od A (najviša ocjena) do F (najniža ocjena).

„Prianjanje na vlažnim površinama” mogućnost je guma da se zalijepi na cestu pri mokrim uvjetima. EU ocjenjivanje usredotočuje se samo na jedan aspekt prianjanja na vlažnim površinama – performanse gume na mokrim podlogama. Performanse se ocjenjuju između klase A i klase E. Gume s visokom ocjenom prianjanja na vlažnim površinama brže će se zaustaviti na vlažnim cestama pri kočenju do kraja. U hitnim slučajima nekoliko metara može znatno promijeniti situaciju. 

 

Napomena: uvijek poštujte preporučene udaljenosti za zaustavljanje tijekom vožnje.

 

*Izmjereno u skladu s metodama ispitivanja određenim u Odredbi UNECE 117. Udaljenost kočenja može se razlikovati u odnosu na uvjete vožnje i utjecaj ostalih čimbenika. 

Vanjska buka. Vanjska buka koju stvara guma izmjerena je u decibelima. Klasa buke ocjenjena je od A (tiho) do C (bučno).

Ocjene EU guma ujedno uzimaju u obzir vanjsku buku guma koja se stvara tijekom vožnje. Izbor guma s dobrom ocjenom buke može smanjiti štetan učinak vaše vožnje na okolinu. Razina buke raspodijeljena je u A, B ili C klasu. Zvuk kotrljanja gume mjeri se u decibelima i točan je broj prikazan na donjem dijelu oznake. Gume s niskom razinom buke imaju između 67 i 71 dB. Najviše razine prikazuju zvučne valove između 72 i 77 dB. Povećanje od samo nekoliko decibela predstavlja veliku razliku u razini buke. Zapravo razlika od 3 dB udvostručuje jačinu vanjske buke koju stvaraju gume.