Lastik yük endeksi

Bir lastiğin yük oranı, belli bir hava basıncında ve hız sembolünde belirtilen hızda, lastiğin taşıyabileceği maksimum yükün sayısal göstergesidir.

 

Buradaki tablodan uygun olan maksimum ağırlığı Kg cinsinden bulabilirsiniz.

 

Fakat, unutmayın ki tüm oranlar maksimum 210 km/s'le giden V işaretli lastikler, 240 km/s'le giden W işaretli lastikler ve 270 km/h'le giden Y işaretli lastikler içindir. Bu hızların yukarısında, maksimum yük oranı azaltılmalıdır.

 

Bazı lastikler, örneğin ZR işaretliler, hizmet açıklaması taşımaz. Bu durumda maksimum uygulanabilir lastik yükü için lastik üreticisine danışmanız önerilir.

 

Avrupa düzenlemelerine (ECE-R54) uygun olarak, ticari araçlarda kullanılacak tüm lastikler bir "hizmet açıklaması"yla işaretlenecektir. Bu yük ve hız limitini gösteren ve  tek ve çift lastik montajında yük endeksini ve hız sembolünü (örn: 102/100R) içeren bir koddur.

 

Yük endeksleri ve hız sembolleri lastiğin her iki yanağında yer alır. İlk numara TEK uygulamada lastiğin taşıma kapasitesini , ikincisi ise ÇİFT montajı gösterir.

 

Uygun lastik yüklerini, daha hızlı alternatif bir hızda göstermek için ilave damgalama kullanılabilir. Bu ilave damga bir çemberin içinde yer alacaktır.