Czech Republic CS
Změnit stát

Sezónní pneumatiky

Být připraven na každé roční období

S každým ročním obdobím jsou spojeny nebezpečné jízdní situace. Příprava vozidla na každé roční období zajistí, že si budete moci užívat jízdní pohody po celý rok bez ohledu na počasí.

Buďte připraveni na všechny druhy počasí

Vyrážíte-li na dlouhou jízdu, zkontrolujte si nejprve pneumatiky. Přesvědčte se, že máte vyhovující hloubku vzorku – to znamená alespoň povinných 1,6 mm – a že jsou pneumatiky správně nahuštěny. Nezapomeňte zkontrolovat také rezervní pneumatiku.

V některých zemích existuje povinnost mít vždy ve vozidle lékárničku a výstražný trojúhelník. Je rovněž důležité mít sebou výbavu pro přežití která obsahuje světlice, lahve s vodou, propojovací kabely, přikrývky, reflexní vesty, papírové ubrousky, svítilnu, nabíječku mobilních telefonu do auta a kapalinu do ostřikovače. Je-li v oblasti, kde žijete, extrémní chlad nebo zima, vezměte s sebou také náhradní oblečení a pokrývky. Vaše místní automobilová organizace vás může informovat o zákonných požadavcích na výbavu pro přežití ve vaší oblasti.

Driving in summer

Jízda v létě

Vytvořte si z údržby jednoduchý zvyk a přijměte několik opatření a budete připraveni na jakýkoli problém, který jízda v létě přináší.

Swap your winter tires for summer ones

Přezujte ze zimních pneumatik na letní

Měníte-li své pneumatiky sezónně, sejměte zimní pneumatiky a nasaďte letní v okamžiku, kdy se teploty drží pravidelně nad 10 °C. Letní pneumatiky jsou navrženy tak, aby při mírném počasí podávaly dobrý výkon na mokrých nebo suchých silnicích. Po sejmutí zimních pneumatik tyto řádně uložte. Měly by být uloženy na bocích a ve speciálních úložných vacích. Váš prodejce vám může být schopen pomoci s mimosezónním uskladněním.

Maintain fluid levels

Udržujte úrovně provozních kapalin

Je důležité udržovat stav provozních kapalin vozidla na správné úrovni. V létě je možná namístě uvažovat o použití hustší směsi oleje, která lépe snáší horko.

Pravidelně kontrolujte stav kapaliny do ostřikovače, chladicí kapaliny a brzdové kapaliny.

Keep the correct tire pressure

Udržujte správný tlak v pneumatikách

Teplejší počasí znamená, že pneumatiky ztrácejí v létě tlak dvakrát rychleji než v zimě. S rostoucími teplotami nezapomeňte kontrolovat tlak v pneumatikách častěji.

Podhuštěné pneumatiky generují při odvalování více tepla. Jízda na nich snižuje hospodárnost vaší jízdy.

Check your battery life

Zkontrolujte životnost baterie

Letní teploty někdy znamenají, že baterie pracuje namáhavěji, zejména máte-li ji již několik let. Je dobrý nápad nechat ji zkontrolovat odborníkem. Možná jen potřebuje dobít nebo je načase pořídit si novou.

Prepare for challenging weather

Připravte se na náročné počasí

I letní počasí může být náročné. I v teplých měsících se mohou vyskytnout prudké deště, mlha, silné větry a extrémní výkyvy počasí, jako jsou vichřice a tornáda. Buďte připraveni na smyk a naučte se korigovat řízení v silném větru.

Driving in winter

Jízda v zimě

Jste-li připraveni na zimní počasí – včetně mimořádných situací – předtím, než začne rtuť teploměru klesat, můžete si v chladnějších měsících užívat každou cestu. I když jsou vaše zimy mírné z hlediska ledu a sněhu, měli byste být stejně připraveni na zimní mimořádné situace.

Fit winter tires

Nasaďte zimní pneumatiky

Zažíváte-li v zimě víc než jen občasné sněhové srážky nebo klesají-li teploty často pod 7 °C, je dobré použít speciální zimní pneumatiky. Letní pneumatiky jsou pro zimní silnice méně vhodné, ale zimní pneumatika může pomoci zvýšit výkonnost vašeho vozidla během chladnějších měsíců.

Check brakes, defroster, and heater

Zkontrolujte brzdy, odmrazování oken a topení

Funkce brzd je zásadně důležitá po celý rok a zejména v chladných měsících. Než vyrazíte na zimní silnice, nezapomeňte je zkontrolovat. Buďte připraveni na studené ranní starty tím, že zkontrolujete odmrazování oken a topení.

Maintain antifreeze and wiper fluid levels

Udržujte stav nemrznoucí kapaliny a kapaliny do ostřikovačů na správné úrovni

Používejte kapalinu do ostřikovačů určenou pro zimní období a sledujte její stav. Je dobré pořídit si před začátkem zimy novou sadu stěračů, abyste byli připraveni na stírání ledu a sněhu z čelního skla. Postarejte se o chladicí soustavu tím, že budete sledovat stav nemrznoucí kapaliny. Soustava by měla obsahovat 50 procent vody a 50 procent nemrznoucí kapaliny. Nechte ji zkontrolovat ve vašem místním servisu nebo si kupte testovací sadu.

Change to winter grade oil

Přejděte na zimní olej

Hustší olej, jaký případně používáte v letních měsících, je v zimě méně vhodný. Můžete si opatřit zimní olej, který vám pomůže se připravit na studené starty za chladných rán. Nechte si olej vyměnit dříve než dojde k poklesu teplot.

Give your vehicle a rinse

Umyjte své vozidlo

Bezpečnost zimních silnic je zajišťována pomocí soli a chemikálií, ale ty mohou časem způsobit korozi vozidla. Budete rovněž chtít mít neustále dobrý výhled a udržovat v čistotě čelní sklo a okna. Pravidelně své vozidlo umývejte, zejména všimnete-li si zvýšeného ulpívání usazenin.

Drive safely and slow down

Jezděte bezpečně a zpomalte

Vyhraďte si pro každou jízdu dostatek času, abyste mohli na kluzkých silnicích nebo za špatného počasí jet pomaleji. Je důležité nechat ostatním vozidlům dostatek prostoru na silnici, takže nejeďte příliš blízko za vozidlem před vámi. I na dobře udržovaných silnicích může být kluzký sníh či led, takže se naučte zvládat smyk.