Czech Republic CS
Změnit stát

Porozumějte svým pneumatikám

Součásti pneumatik jsou montovány ve stroji na výrobu surové pneumatiky

Jak se pneumatiky vyrábějí

Víte, že váš automobil je složitým technickým zařízením, ale jen málo řidičů přemýšlí o tom, co všechno obnáší výroba pneumatiky. Pneumatiky přenášejí každý výkonnostní a ovládací úkon, který ve vašem vozidle provedete. Vysvětlíme vám, jak se dostanou z pryže na silnici.

Součásti pneumatik jsou montovány ve stroji na výrobu surové pneumatiky

Směšování

Pryžová směs pneumatiky obsahuje až 30 složek. Různé druhy pryže, plniva a jiné složky jsou vloženy do strojů zvaných míchačky Banbury. Tyto obří mísící stroje vytvářejí gumovitou černou směs, která je odesílána k rozmělňování.

Součásti pneumatik jsou montovány ve stroji na výrobu surové pneumatiky

Rozmělňování

Vychladlá pryžová směs je odeslána do drticího zařízení, kde je rozřezána na pásy. V této fázi jsou připravovány ostatní součásti pneumatik. V této fázi také vzniká struktura pneumatiky, a to z pásů pryže, které jsou nařezány v drticím zařízení.

Součásti pneumatik jsou montovány ve stroji na výrobu surové pneumatiky

Výroba surové pneumatiky

Tato část procesu zahrnuje výrobu toho, co se nazývá „surová pneumatika“. Je vyráběna ve velkém stroji, který vkládá všechny součásti na příslušná místa. Jelikož většina jejích součásti již byla přidána, vypadá surová pneumatika téměř jako hotový výrobek. Má ocelové kordy, kordovou tkaninu, běhoun a textilní prvky.

Součásti pneumatik jsou montovány ve stroji na výrobu surové pneumatiky

Vytvrzení

V tomto okamžiku je pneumatika vulkanizována a získala svůj konečný tvar. Je umístěna do vytvrzovacího stroje, který slisuje všechny součásti pneumatiky, vytvoří běhoun a doplní značky na bočnicích.

Součásti pneumatik jsou montovány ve stroji na výrobu surové pneumatiky

Kontrola

Každá pneumatika je důkladně posouzena vyškolenými kontrolory jakosti. Používají se rovněž speciální stroje konstruované tak, aby dokázaly odhalit i ty nejmenší nedokonalosti. Kontroloři jakosti vyberou náhodně pneumatiky z linky a rozřežou je za účelem bližší kontroly. Kromě toho jsou některé pneumatiky vybrány z linky a jednotlivě rentgenovány za účelem kontroly vnitřních slabých míst. Všechny pneumatiky musí splňovat přísné normy společnosti Fulda.

Součásti pneumatiky

Kordová tkanina: Kostra pneumatiky je tvořena vrstvami textilie známé jako kordová tkanina. Kordové tkaniny snižují elasticitu pneumatiky a přitom zachovávají její pružnost. Jsou obvykle vyrobeny z pryží potažených kordových vláken tvořených tkanými vlákny. Pneumatika je zesílena vrstvou zvanou vložka kostry, která je uložena přímo nad vnitřním pláštěm pneumatiky.

Patky: Patky tvoří vzduchotěsnou izolaci mezi ráfkem kola a pneumatikou. Jsou vyrobeny ze splétané vysokopevnostní oceli, která je potažena pryží.

Pás: Tkané pásy ocelových drátů jsou potaženy pryží a umístěny kolem pneumatiky. Tyto pásy zajišťují tuhost a zvyšují pevnost pneumatiky. Pro delší životnost a vyšší odolnost proti propíchnutí obsahují některé modely pneumatik kevlarové vlákno.

Bočnice: Na vnější části bočnice jsou uvedeny údaje výrobce, které byste měli o pneumatice vědět. Bočnice sama probíhá od patky k běhounu. Tato plocha mimořádně silné pryže poskytuje boční stabilitu.

Rameno: Rameno pneumatiky je malý zešikmený okraj mezi běhounem a bočnicí. Hraje významnou roli při ovládání v zatáčkách.

Běhoun: Běhoun je tam, kde se pryž dotýká vozovky, a zajišťuje přilnavost a tlumení. Mnoho z nejdůležitějších vlastností pneumatiky závisí na pryžové směsi a konstrukci jejího běhounu.

Lamela a drážka: Pneumatika rozptyluje vodu díky hlubokým drážkám, které oddělují bloky běhounu. Menší drážky v blocích běhounu se nazývají lamely a jsou důležité pro přilnavost na sněhu a ledu v zimě.

Žebro: Toto vyztužující žebro je používáno u některých pneumatik. Probíhá středem, což je nejslabší místo pneumatiky.