Czech Republic CS
Změnit stát

Úspora paliva a valivý odpor

Až 20 % spotřeby paliva vozidla souvisí s valivým odporem pneumatik. Jedná se o odpor, se kterým se pneumatika setká při styku s povrchem vozovky. Pneumatika, která se snadno odvaluje, nevyžaduje tolik paliva, protože se méně energie vynaloží na tření a zahřívání. 

Úspora paliva se hodnotí v 7 kategoriích od A (nejvyšší úspora paliva) do G (nejnižší úspora paliva). Kategorie D se nepoužívá pro osobní vozy.

Výhody

Rozdíl mezi spotřebou paliva mezi automobilem na pneumatikách s hodnocením A a na pneumatikách s hodnocením G může být až 7,5 %. To znamená úsporu více než 300 EUR za dobu životnosti pneumatik.* Vyberete-li si pneumatiky s efektivní spotřebou paliva, snížíte také škodlivé emiseCO 2.

Další faktory, které mají vliv na spotřebu paliva

Chcete-li dosáhnout co nejnižší spotřeby paliva, měli byste mít pneumatiky správně nahuštěné. Nízký tlak v pneumatice zvyšuje valivý odpor a má vliv na přilnavost za mokra. Velký vliv může mít také hmotnost vozidla a individuální styl řízení. Úsporná jízda, neboli ekologická jízda, může výrazně snížit spotřebu paliva.

*Při průměrné spotřebě 8 litrů na 100 km, ceně paliva 1,50 EUR za litr a průměrné životnosti pneumatiky 35 000 km

Uvedené hodnoty jsou pouze ilustrativní. Hodnoty pro určité řady či velikosti pneumatik se mohou lišit.