Czech Republic CS
Změnit stát

Spotřeba paliva a valivý odpor

Valivý odpor přispívá až 30 % ke spotřebě paliva komerčně využívaných vozidel. Při nižším valivém odporu pneumatika spotřebuje méně paliva a vypustí méně emisí.

Spotřeba paliva se hodnotí na stupnici od A (nejvyšší úspora paliva) do F (nejnižší úspora paliva). Kategorie G se nepoužívá pro komerční vozidla.

Výhody

Rozdíl mezi spotřebou paliva mezi pneumatikami s hodnocením A a pneumatikami s hodnocením F je až 15 %. To znamená úsporu více než 7000 EUR za dobu životnosti pneumatik.* Vyberete-li si pneumatiky s efektivní spotřebou paliva, snížíte také škodlivé emise.

Další faktory, které mají vliv na spotřebu paliva

Chcete-li dosáhnout co nejnižší spotřeby paliva, měli byste mít pneumatiky správně nahuštěné. Doporučený tlak zajistí, že se oblast běhounu deformuje právě tak, jak vyžaduje hmotnost nákladu. Vliv může mít také hmotnost, geometrie kol a individuální styl řízení. Ekologická jízda může výrazně snížit spotřebu paliva.

Stáhněte si naši příručku úsporné jízdy, kde najdete další tipy a rady.

*Výpočet vychází z následujících předpokladů: Průměrná spotřeba paliva vozidla 32,3 l / 100 km → 323 l / 1000 km →potenciální úspora 14,7 % = o 47,5 l nižší spotřeba paliva na 1000 km → cena paliva 1,50 EUR/l = 71,25 EUR / 1000 km → najeto 100 000 km za rok = úspora 7125 EUR za rok.

Uvedené hodnoty jsou pouze ilustrativní. Hodnoty pro určité řady či velikosti pneumatik se mohou lišit.