Czech Republic CS
Změnit stát

OZNAČENÍ PNEUMATIK EU – PŘEHLED

Podobně jako označení energetické kategorie u domácích spotřebičů usnadňuje nové označení pneumatik EU vyhodnocení důležitých bezpečnostních a ekologických faktorů pneumatiky. Níže najdete odkazy, které uvádějí další informace.

Údaje uváděné označením pneumatik

Štítek s označením pneumatik EU bude od listopadu 2012 umístěn na všech nových pneumatikách. Tyto informace jsou povinni poskytnout všichni dealeři. Hodnocení EU pro všechny pneumatiky Fulda uvádíme také na našem webu.

Uvedené hodnoty jsou pouze ilustrativní. Hodnoty pro určité řady či velikosti pneumatik se mohou lišit.

Až 20 % spotřeby paliva vozidla souvisí s valivým odporem pneumatik. Jedná se o odpor, se kterým se pneumatika setká při styku s povrchem vozovky. Pneumatika, která se snadno odvaluje, nevyžaduje tolik paliva, protože se méně energie vynaloží na tření a zahřívání.

Úspora paliva se hodnotí v 7 kategoriích od A (nejvyšší úspora paliva) do G (nejnižší úspora paliva). Kategorie D se nepoužívá pro osobní automobily.

Výhody

Rozdíl mezi spotřebou paliva mezi automobilem na pneumatikách s hodnocením A a na pneumatikách s hodnocením G může být až 7,5 %. To znamená úsporu více než 300 EUR za dobu životnosti pneumatik.*Zvolíte-li pneumatiky s efektivní spotřebou paliva, snížíte také škodlivé emise CO2.

Další faktory, které mají vliv na spotřebu paliva

Chcete-li dosáhnout co nejnižší spotřeby paliva, měli byste mít pneumatiky správně nahuštěné. Nízký tlak v pneumatice zvyšuje valivý odpor a má vliv na přilnavost za mokra. Velký vliv může mít také hmotnost vozidla a individuální styl jízdy. Úsporná jízda, neboli ekologická jízda, může výrazně snížit spotřebu paliva.

* Při průměrné spotřebě 8 litrů na 100 km, ceně paliva 1,50 EUR za litr a průměrné životnosti pneumatiky 35 000 km

Při koupi nových pneumatik je přilnavost za mokra důležitým faktorem. Hodnocení EU se odvíjí od měření brzdné dráhy pneumatiky na mokrém povrchu.

Přilnavost za mokra se hodnotí od A (kategorie s nejkratší brzdnou dráhou) do F (kategorie s nejdelší brzdnou dráhou).

Hodnoty D a G se nepoužívají pro osobní vozy.

Proč je přilnavost za mokra důležitá

V nouzové situaci může rozhodnout i několik metrů. Vozidlo na pneumatikách s hodnocením A zastaví na vzdálenost, která je o 30 % kratší než na pneumatikách s hodnocením F. U osobních vozů, u kterých je aktivována plná brzdná síla v rychlosti 80 km/h, se jedná o 18 m kratší brzdnou dráhu.*

Poznámka: Při jízdě byste měli vždy dodržovat doporučené vzdálenosti pro bezpečné zastavení.

*Při měření podle metodiky testování stanovené Nařízením EK 1222/2009. Brzdná dráha se může lišit podle jízdních podmínek a dalších faktorů.

Pneumatiky zčásti přispívají k hlučnosti projíždějícího vozidla. Koupí pneumatik s dobrým hodnocením hlučnosti snížíte hlukovou zátěž okolí.

Úroveň vnější hlučnosti pneumatiky se uvádí jako hodnota v decibelech. Ikony zvukových vln značí, zda je hlučnost pneumatiky pod či nad chystanými evropskými limity.

  • 1 černá vlna: tiché (nejméně 3 dB pod budoucími evropskými limity)
  • 2 černé vlny: středně hlučné (do 3 dB pod budoucími evropskými limity)
  • 3 černé vlny: hlučné (nad budoucími evropskými limity)
Na decibelech záleží

Zvýšení o pouhých několik decibelů představuje velký rozdíl úrovně hlučnosti. Platí, že rozdíl 3 dB zdvojnásobuje hluk vydávaný pneumatikami.