Poland PL
Zmień kraj

Opony sezonowe | Przewodnik zakupu opon Fulda

Gotowość na każdą porę roku

Każda pora roku niesie ze sobą niebezpieczeństwa podczas jazdy. Przygotowanie samochodu na każde warunki pozwoli odczuwać przyjemność z jazdy przez cały rok, bez względu na pogodę.

Przygotuj się na każdą pogodę

Jeśli wyruszasz w długą podróż, przed wyjazdem sprawdź opony. Sprawdź, czy bieżnik ma prawidłową głębokość (zgodnie z przepisami musi to być przynajmniej 1,6 mm) oraz czy opony są prawidłowo napompowane. Nie zapomnij sprawdzić koła zapasowego.

W niektórych krajach obowiązkowe jest posiadanie w samochodzie apteczki pierwszej pomocy oraz trójkąta ostrzegawczego. Trzeba również wozić ze sobą zestaw awaryjny, zawierający flary, butelkę wody, przewody rozruchowe, koc, kamizelkę odblaskową, ręczniki papierowe, latarkę, samochodową ładowarkę do telefonów komórkowych oraz płyn do spryskiwaczy. Jeśli w Twojej okolicy zdarzają się skrajnie niskie temperatury lub opady śniegu, miej przy sobie dodatkowe ubrania i koce. Najbliższy automobilklub udzieli informacji na temat lokalnych przepisów dotyczących zestawu awaryjnego.

Driving in summer

Jazda w lecie

Wystarczą proste środki ostrożności i kilka nawyków dotyczących konserwacji, a podczas jazdy w lecie będziesz w stanie sprostać wszelkim wyzwaniom.

Swap your winter tires for summer ones

Wymień opony zimowe na letnie

Jeśli stosujesz osobne komplety opon na każdą porę roku, zdejmuj opony zimowe i montuj letnie, gdy temperatura powietrza regularnie przekracza 10°C. Opony letnie powstały z myślą o mokrych i suchych nawierzchniach przy łagodnej pogodzie. Po zdjęciu opon zimowych koniecznie zadbaj o ich prawidłowe przechowywanie. Powinny leżeć na boku, włożone do specjalnych worków. Porozmawiaj ze sprzedawcą opon o możliwości składowania opon poza sezonem.

Maintain fluid levels

Utrzymuj odpowiedni poziom płynów

Należy utrzymywać odpowiedni poziom płynów w pojeździe. Warto też przemyśleć zastosowanie w lecie gęstszej mieszanki oleju, bardziej odpowiedniej na upały.

Regularnie sprawdzaj poziom płynu do spryskiwaczy przedniej szyby, płynu chłodzącego oraz płynu hamulcowego.

Keep the correct tire pressure

Dbaj o prawidłowe ciśnienie w oponach

Z powodu wyższych temperatur opony tracą w lecie dwukrotnie więcej powietrza niż w zimie. Koniecznie sprawdzaj ciśnienie w oponach częściej, gdy temperatury rosną.

Niedopompowane opony w trakcie toczenia się generują więcej ciepła. Jazda na takich oponach powoduje większe zużycie paliwa.

Check your battery life

Sprawdź żywotność akumulatora

Temperatury w lecie niekiedy sprawiają, że akumulator pracuje ciężej, w szczególności gdy ma już kilka lat. Dobrym pomysłem jest poddanie akumulatora przeglądowi przeprowadzonemu przez fachowca. Być może wystarczy go doładować, ale czasami trzeba go wymienić na nowy.

Prepare for challenging weather

Przygotuj się na trudne warunki pogodowe

Również w lecie pogoda może być niesprzyjająca. W cieplejszych miesiącach występować mogą obfite opady deszczu, mgła, silne wiatry, a nawet ekstremalne zjawiska atmosferyczne, takie jak huragany i tornada. Naucz się wychodzić z poślizgu oraz korygować tor jazdy podczas silnych wiatrów.

Driving in winter

Jazda w zimie

Jeśli przygotujesz się do warunków zimowych (wliczając w to potencjalne sytuacje awaryjne), zanim temperatura spadnie, w chłodniejszych miesiącach każda podróż będzie Ci sprawiała więcej radości. Nawet jeśli zimy w Twojej okolicy są łagodne i nie ma lodu ani śniegu, warto przygotować się na sytuacje awaryjne.

Fit winter tires

Montaż opon zimowych

Opony zimowe warto zakładać, jeśli zima w Twojej okolicy to coś więcej niż tylko sporadycznie występujący, mały opad śniegu, a także wtedy, gdy temperatury często spadają poniżej 7°C. Opony letnie słabiej sprawdzają się w zimie, wtedy to opona zimowa zapewnia optymalne właściwości jezdne.

Check brakes, defroster, and heater

Sprawdź hamulce oraz system ogrzewania wnętrza i tylnej szyby

Praca hamulców jest bardzo istotna przez cały rok, a w szczególności w chłodne miesiące. Koniecznie je sprawdź, zanim wjedziesz na zimowe drogi. Przygotuj się na zimne poranki – sprawdź system ogrzewania pojazdu i tylnej szyby.

Maintain antifreeze and wiper fluid levels

Utrzymuj odpowiedni poziom płynu niezamarzającego oraz płynu do spryskiwaczy przedniej szyby.

Koniecznie używaj zimowego płynu do spryskiwaczy i kontroluj jego poziom. Dobrym pomysłem jest zakup nowego kompletu piór wycieraczek przed rozpoczęciem zimy. Umożliwią one skuteczne usuwanie lodu i śniegu z przedniej szyby. Dbaj o układ chłodniczy i kontroluj poziom płynu niezamarzającego. Układ chłodniczy powinien zawierać wodę oraz płyn niezamarzający w proporcji 50:50. Sprawdź go w najbliższym warsztacie lub samodzielnie przy pomocy zakupionego zestawu.

Change to winter grade oil

Zmień olej na zimowy

Gęstszy olej stosowany w miesiącach letnich może być nieodpowiedni w zimie. Olej zimowy pozwoli Ci przygotować się do uruchamiania silnika w chłodne zimowe poranki.

Give your vehicle a rinse

Opłucz swój pojazd

Dla poprawy bezpieczeństwa drogi w zimie posypuje się solą i chemikaliami, które jednak z czasem doprowadzają do korozji pojazdu. Warto też zadbać o dobrą widoczność, jaką zapewniają czyste szyby i okna.

Drive safely and slow down

Jedź bezpiecznie i zwolnij

Zarezerwuj więcej czasu na każdą podróż, co pozwoli Ci na śliskich drogach lub przy złych warunkach pogodowych jechać z mniejszą prędkością. Trzeba pozostawić innym pojazdom dużo miejsca na drodze, zatem nie podjeżdżaj zbyt blisko auta znajdującego się przed Tobą. Nawet drogi w dobrym stanie mogą być śliskie z powodu śniegu oraz lodu, więc naucz się, jak wychodzić z poślizgu.