Poland PL
Zmień kraj

Opony sezonowe | Przewodnik zakupu opon Fulda

Krótsza droga hamowania na mokrej nawierzchni

Czy należy kupić opony zimowe? Opony zimowe są zaprojektowane tak, aby zwiększać przyczepność i kontrolę w chłodniejszych miesiącach. Ich stosowanie w niektórych krajach europejskich jest wymagane przepisami, ale może być również mądrym wyborem nawet tam, gdzie zimy są stosunkowo łagodne.

Co wyróżnia opony zimowe? Zwiększają bezpieczeństwo w niskich temperaturach: Opony zimowe firmy Fulda zawierają specjalną mieszankę krzemionkową, której celem jest poprawa ich wydajności, gdy temperatury spadną poniżej 7°C. Mieszanka ułatwia zimą ruszanie i zatrzymywanie samochodu, a także pokonywanie zakrętów.

W zimie można również jeździć na oponach całorocznych oraz letnich, ale opony zimowe zwiększają kontrolę nad samochodem w niskich temperaturach. Są zaprojektowane tak, aby zapewnić dobrą trakcję na zimowych drogach: Na stronach poświęconych naszym produktom mówimy o „lamelach” znajdujących się na oponach zimowych. Te dodatkowe nacięcia w bieżniku zwiększają przyczepność opony w trudnych warunkach na drogach w zimie. Szersze klocki bieżnika zwiększają możliwości odprowadzania śniegu spod opony.

Dowiedz się, co to oznacza, tutaj.

Ponieważ etykieta UE na opony nie bierze pod uwagę parametrów użytkowych w zimie, warto sięgnąć po poradę do innych źródeł. Tu z pomocą mogą przyjść niezależne testy opon Piszący je bezstronni recenzenci pomogą zdecydować, jakie właściwości opon są odpowiednie dla danego pojazdu, klimatu i stylu jazdy. Również sprzedawca może pomóc w analizie dostępnych możliwości i wyborze rozwiązania właściwego w danym regionie.

Opony zimowe, letnie i całoroczne oferują różną przyczepność na drodze. Zakładanie opon o różnych wzorach bieżnika lub innej konstrukcji może obniżyć ich osiągi. Dla uzyskania optymalnych osiągów na każde koło zakładaj oponę z tego samego kompletu.

Jeśli właściwie dbasz o opony zimowe, możesz z nich dłużej korzystać. Aby tak się stało, trzeba je przechowywać na boku. Nie powinny stać ani dotykać bieżnikiem podłoża. Składowanie poza sezonem w specjalnych workach również je chroni. Jeśli nie masz u siebie miejsca, porozmawiaj o możliwości przechowania ze sprzedawcą opon.

Opony zimowe mają za zadanie zapewniać dobrą przyczepność w zimie. Mogą umożliwić przyjemną jazdę w zimniejszych miesiącach, jednak zawsze należy pamiętać, że bezpieczeństwo na drodze jest najważniejsze. Opony zimowe mogą mieć niższy indeks prędkości niż ich letnie odpowiedniki. Sprawdź zalecaną prędkość dla swoich opon i jej nie przekraczaj.

Warto często sprawdzać ciśnienie powietrza w oponach i głębokość bieżnika. Odpowiednie ciśnienie pozwala w pełni wykorzystać możliwości opon. Głębokość bieżnika jest ważna z punktu widzenia optymalnej wydajności. Tam, gdzie prawo wymaga jeżdżenia na oponach zimowych, zwykle określona jest również minimalna dopuszczalna przepisami głębokość bieżnika. Zgodnie z prawem UE jest to 1,6 mm dla opon letnich. Firma Fulda zaleca w oponach zimowych minimalną głębokość bieżnika 4 mm.