Poland PL
Zmień kraj

Poznaj swoją oponę

Z poszczególnych elementów w specjalnej maszynie tworzony jest półfabrykat opony.

Technologia produkcji opon

Wiesz, że Twój samochód to skomplikowany produkt technologiczny, ale niewielu kierowców myśli o tym, jak wiele procesów wiąże się z wytworzeniem opony. To za pośrednictwem opon Twój pojazd się porusza. Objaśniamy, jaką drogę pokonuje guma, zanim stanie się oponą jeżdżącą po drogach.

Z poszczególnych elementów w specjalnej maszynie tworzony jest półfabrykat opony.

Mieszanie

Guma, z której wytwarzana jest każda opona, to mieszanka aż 30 składników. Różne rodzaje gumy, wypełniacze oraz inne składniki umieszczane są w urządzeniach zwanych mieszarkami zamkniętymi Banbury'ego. W tych olbrzymich maszynach powstaje materiał następnie kierowany do rozdrabniania.

Z poszczególnych elementów w specjalnej maszynie tworzony jest półfabrykat opony.

Rozdrabnianie

Schłodzona mieszanka jest transportowana do maszyny rozdrabniającej, w której jest cięta na pasy. Na tym etapie przygotowywane są też pozostałe elementy opony. Wtedy również powstaje konstrukcja opony – z pasów gumy pociętej w maszynie rozdrabniającej.

Z poszczególnych elementów w specjalnej maszynie tworzony jest półfabrykat opony.

Tworzenie

Ten etap procesu polega na tworzeniu półfabrykatu opony. Odbywa się to za pośrednictwem dużej maszyny, która umieszcza wszystkie części w odpowiednich miejscach. Półfabrykat opony wyglądem przypomina gotowy produkt, ponieważ zawiera już w sobie większość komponentów gotowego produktu. Znajdziemy tam stalowe opasanie, osnowę, bieżnik oraz elementy z włókna.

Z poszczególnych elementów w specjalnej maszynie tworzony jest półfabrykat opony.

Wulkanizacja

Na tym etapie opona podlega wulkanizacji i uzyskuje swój ostateczny kształt. Jest umieszczana w urządzeniu do wulkanizacji, które przeprowadza kompresję wszystkich części opony, tworzy bieżnik i wytłacza oznaczenia na ściance bocznej.

Z poszczególnych elementów w specjalnej maszynie tworzony jest półfabrykat opony.

Kontrola

Każda opona podlega dokładnej ocenie ekspertów. Używane są również specjalne maszyny, których celem jest wykrywanie nawet najdrobniejszych niedoskonałości. Inżynierowie odpowiedzialni za kontrolę jakości losowo wybierają opony schodzące z linii produkcyjnej i po ich rozcięciu dokonują ich szczegółowego przeglądu. Oprócz tego, niektóre opony są poddawane badaniom rentgenowskim, mającym na celu wykrycie ich wewnętrznych niedoskonałości. Wszystkie opony muszą spełniać surowe standardy firmy Fulda.

Części opony

Osnowa: Wewnętrzny szkielet opony składa się z warstw kordu tworzących razem osnowę. Ograniczają one rozciągliwość, ale jednocześnie zapewniają oponie elastyczność. Są one na ogół wykonane z pokrytych gumą kordów składających się ze skręconych włókien. Twoja opona jest mocniejsza dzięki warstwie zwanej osnową, położonej bezpośrednio nad wyłożeniem wewnętrznym opony.

Stopki: Dzięki nim przestrzeń między felgą a oponą jest hermetycznie zamknięta. Stopki są wykonane z plecionej stali konstrukcyjnej pokrytej gumą.

Opasanie: Skręcone arkusze drutów stalowych pokryte gumą i umieszczone wokół opony. Usztywniają i wzmacniają one oponę. Aby dodatkowo zwiększyć trwałość opony i jej odporność na przebicia, niektóre modele posiadają kordy z Kevlaru.

Ściana boczna: Na zewnątrz ściany bocznej producent podaje ważne dla Ciebie informacje na temat opony. Ściana boczna biegnie od stopki aż do bieżnika. Obszar ten, składający się z gumy o zwiększonej grubości, zapewnia stabilność boczną.

Bark: Bark opony to niewielka fazowana krawędź między bieżnikiem a ścianą boczną. Odgrywa ważną rolę podczas pokonywania zakrętów.

Bieżnik: Bieżnik znajduje się tam, gdzie guma styka się z drogą. Zapewnia on zarówno przyczepność, jak i amortyzację. Wiele spośród najistotniejszych cech Twojej opony uzależnionych jest od mieszanki gumowej oraz konstrukcji bieżnika.

Lamela i rowek: Twoja opona rozprasza wodę dzięki głębokim rowkom oddzielającym klocki bieżnika. Mniejsze rowki w klockach bieżnika nazywane są lamelami i mają duży wpływ na przyczepność na śniegu oraz lodzie w okresie zimowym.

Żebro: Żebro wzmacniające jest stosowane w kilku rodzajach opon. Biegnie wzdłuż środka opony, który jest jej najsłabszym punktem.