Poland PL
Zmień kraj

Oszczędność paliwa, a opory toczenia

Zużycie paliwa Twojego samochodu zależy nawet w 20% od oporów toczenia opon. Opory toczenia to siły o przeciwnym kierunku, na jakie napotyka opona stykająca się z podłożem. Mniejsze zapotrzebowanie na paliwo w oponach o niskich oporach toczenia wynika z obniżenia strat energii wskutek tarcia i emisji ciepła.

Według standardów UE zdefiniowano 7 kategorii oszczędności paliwa: od A (najlepsza) do G (opony najmniej oszczędne). Klasa D nie obowiązuje dla samochodów osobowych.

Zalety

Różnica w zużyciu paliwa między samochodem wyposażonym w opony klasy A, a samochodem z oponami klasy G może sięgać nawet 7,5%. W całym okresie eksploatacji opony przekłada się to na oszczędności przekraczające 300 euro.* Wybierając opony paliwooszczędne, ograniczasz także szkodliwą emisję CO2 .

Inne czynniki wpływające na zużycie paliwa

Dbaj o prawidłowe ciśnienie w oponach. Niskie ciśnienie w oponach zwiększa opory toczenia i wpływa niekorzystnie na przyczepność na mokrej nawierzchni. Kolejne istotne aspekty to waga pojazdu oraz styl jazdy. Ekonomiczny lub „ekologiczny” styl jazdy może znacząco ograniczyć zużycie paliwa.

*Przyjmując średnie zużycie 8 litrów na 100 km, przy cenie paliwa 1,50 euro/litr i średnim przebiegu eksploatacyjnym opony wynoszącym 35 tys. km

Oznaczenia na etykiecie mają jedynie charakter poglądowy. Wartości mogą się różnić między liniami i rozmiarami opon.