Poland PL
Zmień kraj

Efektywność paliwowa i opory toczenia

Opory toczenia zwiększają zużycie paliwa w pojazdach użytkowych nawet o 30%. Przy niższych oporach toczenia opony zapewniają mniejsze zużycie paliwa i mniejszą emisję szkodliwych składników spalin.

Efektywność paliwową ocenia się w kategorii od A (największa efektywność) do F (najmniejsza efektywność). Kategorii G nie stosuje się do pojazdów użytkowych.

Korzyści

Różnica w efektywności paliwowej między nowymi oponami kategorii A a oponami kategorii F wynosi do 15%. Przekłada się to na oszczędności przekraczające 7000 euro w ciągu całego okresu eksploatacji opon.* Wybierając opony paliwooszczędne, ograniczasz także emisję szkodliwych składników spalin.

Inne czynniki wpływające na zużycie paliwa

Dbaj o prawidłowe ciśnienie w oponach. Utrzymywanie zalecanego ciśnienia zapewnia wystarczające odkształcenie obszaru bieżnika, aby przenieść obciążenie. Masa obciążenia i geometria ustawienia kół także mają wpływ, podobnie jak styl prowadzenia pojazdu. „Ekologiczny” styl jazdy może znacząco ograniczyć zużycie paliwa.

Pobierz nasz przewodnik dotyczący oszczędności paliwa zawierający rady i wskazówki.

*Wyliczenie wykonano w oparciu o następujące założenie: przeciętne zużycie paliwa przez pojazd 32,3 l/100 km → 323 l/1000 km → 14,7% potencjalne oszczędności = o 47,5 l mniejsze zużycie paliwa na 1000 km → cena paliwa 1,50 EUR/litr = 71,25 EUR/1000 km → 100 000 km przebieg/rok = 7125 EUR oszczędności/rok.

Oznaczenia na etykiecie mają jedynie charakter poglądowy. Wartości mogą się różnić między liniami i rozmiarami opon.