Poland PL
Zmień kraj

ETYKIETA UE NA OPONY – PRZEGLĄD

Podobnie jak etykieta energetyczna, umieszczana na sprzęcie AGD, nowa etykieta UE na opony ułatwia ich ocenę oraz zwraca uwagę na istotne parametry bezpieczeństwa oraz ekologii.

Aby dowiedzieć się więcej, skorzystaj z poniższych łącz.

Sprawdzanie informacji o oponie podanych na etykiecie Etykieta UE na opony będzie umieszczana w postaci naklejki na wszystkich nowych oponach, począwszy od listopada 2012 r. Wszyscy sprzedawcy mają obowiązek podawania tych informacji.

Ponadto parametry wszystkich opon Fulda w każdej kategorii można sprawdzić na stronie internetowej producenta. Oznaczenia na etykiecie mają jedynie charakter poglądowy.

Zużycie paliwa Twojego samochodu zależy nawet w 20% od oporów toczenia opon. Jest to siła o przeciwnym kierunku, działająca na oponę stykającą się z podłożem. Mniejsze zapotrzebowanie na paliwo w oponach o niskim oporze toczenia wynika z mniejszych strat energii wskutek tarcia i emisji ciepła.

Według standardów UE zdefiniowano 7 kategorii efektywności paliwowej: od A (najwyższa) do G (najniższa). Klasa D nie obowiązuje dla samochodów osobowych.

Korzyści

Różnica w zużyciu paliwa między samochodem wyposażonym w opony klasy A a autem z oponami klasy G może sięgać nawet 7,5%. W całym okresie eksploatacji opony przekłada się to na oszczędności przekraczające 300 euro.* Wybierając opony paliwooszczędne, ograniczasz także emisję szkodliwego CO2.

Inne czynniki wpływające na zużycie paliwa

Dbaj o prawidłowe ciśnienie w oponach. Niskie ciśnienie powietrza w oponach zwiększa opory toczenia i niekorzystnie wpływa na przyczepność na mokrej nawierzchni. Kolejne istotne aspekty to waga pojazdu oraz styl jazdy. Ekonomiczny lub „ekologiczny” styl jazdy może znacząco ograniczyć zużycie paliwa.

* Przyjmując średnie zużycie 8 litrów na 100 km, cenę paliwa 1,50 euro/litr i średni przebieg eksploatacyjny opony wynoszący 35 tys. km

Przyczepność na mokrej nawierzchni Przyczepność na mokrej nawierzchni to ważny czynnik przy wyborze nowych opon. Unijna klasa opony jest określana przez pomiar

drogi hamowania na mokrej nawierzchni.

Klasy D i G nie obowiązują dla samochodów osobowych.

Dlaczego przyczepność na mokrej nawierzchni ma znaczenie

Dlaczego przyczepność na mokrej nawierzchni ma znaczenie Kilka metrów różnicy może mieć kluczowe znaczenie w sytuacji awaryjnej. Opony klasy A mogą zatrzymać pojazd na odcinku o 30% krótszym niż w przypadku kompletu opon klasy F. Podczas gwałtownego hamowania samochodem osobowym z prędkości 80 km/h oznacza to drogę hamowania krótszą o 18 metrów.

*

*Pomiar według metod określonych w rozporządzeniu KE 1222/2009. Droga hamowania może się różnić w zależności od warunków drogowych i innych czynników.

Poziom hałasu generowanego przez przejeżdżający pojazd zależy w dużej mierze od opon. Kupując opony o dobrej klasie głośności, zmniejszasz uciążliwość swojego samochodu dla środowiska.

Hałas zewnętrzny emitowany przez oponę określa się w decybelach. Ikony fal dźwiękowych wskazują, czy poziom hałasu mieści się w granicach przyszłych europejskich limitów, czy też je przekracza.

  • 1 czarna fala: opona cicha (co najmniej 3 dB poniżej przyszłego europejskiego limitu)
  • 2 czarne fale: średni poziom głośności (przedział między przyszłym europejskim limitem a 3 dB poniżej niego)
  • 3 czarne fale: opona głośna (powyżej przyszłego europejskiego limitu)
Decybele mają znaczenie

Nawet niewielka zmiana w liczbie decybeli oznacza dużą różnicę w odczuwalnej głośności. Na przykład wzrost o 3 dB oznacza dwukrotnie wyższy poziom hałasu generowanego przez oponę.