Slovakia SK
Zmeniť krajinu

Sezónne pneumatiky

Pripravenosť na každé ročné obdobie

V každom ročnom období vznikajú riziká pre jazdu. Ak svoje auto pripravíte na každé ročné obdobie, jazdu si budete užívať v celom roku, bez ohľadu na počasie.

Buďte pripravení na všetky typy počasia

Ak vyrážate na dlhú cestu, pred odchodom skontrolujte svoje pneumatiky. Uistite sa, že hĺbka dezénu pneumatík je v poriadku – má aspoň zákonom predpísanú minimálnu hĺbku 1,6 mm – a pneumatiky sú správne nahustené. Nezabudnite skontrolovať aj rezervnú pneumatiku.

V niektorých krajinách je povinné držať vo vozidle lekárničky a výstražné trojuholníky. Je dôležité mať k dispozícii aj núdzový balíček, v ňom svetlice, fľašu vody, štartovacie káble, deku, bezpečnostnú vestu, papierové utierky, baterku, nabíjačku pre mobilné telefóny do auta a kvapalinu do ostrekovačov. Ak vo vašej oblasti býva extrémny chlad alebo sneh, pridajte nejaké oblečenie navyše a ďalšie deky. Vaša miestna automobilová organizácia vás môže informovať o zákonných požiadavkách na núdzové balíčky vo vašej oblasti.

Driving in summer

Jazda v lete

Vypestujte si jednoduchý návyk na údržbu a dodržte niekoľko opatrení, a budete pripravení na všetky výzvy prinášané jazdou v lete.

Swap your winter tires for summer ones

Vymeňte svoje zimné pneumatiky za letné

Ak svoje pneumatiky meníte sezónne, odmontujte zimné pneumatiky a namontujte letné, keď teploty pravidelne vystúpia nad 10 °C. Vaše letné pneumatiky sú navrhnuté tak, aby podávali lepší výkon v miernom počasí na mokrých aj suchých cestách. Po demontáži zimných pneumatík ich starostlivo uskladnite. Mali by byť na bokoch a uložené v špeciálnych úložných vakoch. Váš predajca vám môže pomôcť s mimosezónnym uskladňovaním.

Maintain fluid levels

Udržujte hladiny kvapalín

Je dôležité udržiavať hladiny kvapalín vo vašom vozidle na správnej úrovni. Zvážte použitie o niečo hustejšej zmesi oleja na leto, ktorá lepšie odolá horúčavám.

Pravidelne kontrolujte kvapalinu do ostrekovačov, chladiacej kvapaliny a brzdovej kvapaliny.

Keep the correct tire pressure

Udržiavajte správny tlak v pneumatike

Teplé počasie znamená, že vaše pneumatiky strácajú tlak až v dvojnásobnej miere ako v zime. Nezabúdajte kontrolovať tlak v pneumatikách, keď sa teploty zvýšia.

Podhustené pneumatiky vytvárajú vyššie teplo počas jazdy. Takáto jazda zhoršuje vašu spotrebu paliva.

Check your battery life

Skontrolujte životnosť batérie

Letné teploty batériu občas viac zaťažujú a kladú na ňu vyššie nároky, obzvlášť ak sa už používa niekoľko rokov. Odporúča sa dať ju skontrolovať odborníkom. Možno je potrebné ju iba dobiť, možno je však už čas nahradiť ju novou.

Prepare for challenging weather

Pripravte sa na výzvy kladené počasím

Aj letné počasie môže byť drsnou výzvou. Ťažké dažde, hmly, silný vietor a dokonca aj extrémne počasie ako hurikány a tornáda sa môžu stať súčasťou letných mesiacov. Naučte sa, ako sa vysporiadať so šmykom a oboznámte sa s tým ako upraviť vaše riadenie počas silného vetra.

Driving in winter

Jazda v zime

Ak sa pripravíte na zimné počasie – vrátane núdzových stavov – pred poklesom teplôt, budete si môcť užívať každú jazdu aj v chladnejších mesiacoch. Aj keď sú vaše zimy príliš mierne na ľad a sneženie, mali by ste sa pripraviť na možné núdzové stavy v zime.

Fit winter tires

Namontujte si zimné pneumatiky

Odporúča sa používať pneumatiky určené na zimu, ak v zime očakávate viac než ľahké sneženie, alebo teplota často klesne pod 7 °C. Letné pneumatiky sú menej vhodné na zimné cesty, ale zimná pneumatika môže pomôcť vášmu vozidlu úspešne zvládnuť zimné mesiace.

Check brakes, defroster, and heater

Skontrolujte brzdy, odmrazovanie a kúrenie

Výkon vašich bŕzd má kľúčovú dôležitosť v celom roku, obzvlášť v chladnejších mesiacoch. Vždy ich skontrolujte skôr, než vyrazíte na zimné cesty. Pripravte sa na chladné ranné štarty a skontrolujte odmrazovač a kúrenie.

Maintain antifreeze and wiper fluid levels

Udržujte nemrznúcu kvapalinu a kvapalinu do ostrekovačov na správnej úrovni

Používajte kvapalinu do ostrekovačov, ktorá je vhodná na zimu, a sledujte jej hladinu. Je dobré zabezpečiť si novú sadu stieracích líšt pred nástupom zimy, aby ste boli pripravení na zbavenie čelného skla ľadu a snehu. Starajte sa o chladiaci systém, sledujte svoju chladiacu kvapalinu. Systém musí obsahovať zmes vody a nemrznúcej kvapaliny v pomere 50/50. Dajte ju skontrolovať v miestnej servisnej dielni alebo si kúpte testovaciu súpravu.

Change to winter grade oil

Vymeňte olej za zimný

Hustejší olej, ktorý ste mohli používať v letných mesiacoch, je menej vhodný na zimu. Môžete dostať špeciálny olej na zimné obdobie, ktorý vám pomáha s ranným spúšťaním auta počas chladných dní. Dajte vymeniť olej skôr, než teploty poklesnú.

Give your vehicle a rinse

Opláchnite svoje vozidlo

Soľ a chemikálie udržujú vozovky bezpečné v zime, môžu však časom spôsobiť koróziu vášho vozidla. Udržiavaním čelného skla a okien čistých zachováte viditeľnosť. Pravidelne umývajte svoje vozidlo, obzvlášť keď pozorujete nános nečistôt.

Drive safely and slow down

Jazdite bezpečne a spomaľte

Na každú cestu si rezervujte čas navyše, aby ste mohli jazdiť pomalšie na šmykľavých cestách alebo v zlom počasí. Je dôležité, aby ste ostatným vozidlám nechali dostatočný priestor na ceste, preto nechoďte príliš blízko k vozidlu pred vami. Aj na dobre udržiavaných cestách býva klzký sneh a ľad, preto sa naučte zvládať šmyk.