Slovakia SK
Zmeniť krajinu

Úspora paliva a valivý odpor

Až 20 % spotreby paliva súvisí s valivým odporom pneumatík. Ide o odpor, ktorý vzniká dotykom pneumatík so zemou. Pneumatika s ľahkým otáčaním spotrebuje menej paliva, pretože sa vyvinie menej energie pri trení a prehrievaní. 

Na hodnotenie úspory paliva sa používa sedem kategórií v rozsahu od A (najúspornejšia kategória) do G (najmenšia úspora paliva). Kategória D sa nepoužíva pre osobné vozidlá.

Výhody

Rozdiel v spotrebe paliva medzi pneumatikami automobilov s hodnotením kategórie A a G môže byť až 7,5 %. Inými slovami to znamená ušetrenie nákladov o viac ako 300 EUR počas životnosti pneumatík.* Výberom pneumatík pre úsporu paliva znížite aj škodlivé emisie 2 .

Ďalšie faktory ovplyvňujúce úsporu paliva

Ak chcete dosiahnuť čo najlepšiu úsporu paliva, zabezpečte, aby vaše pneumatiky boli správne nahustené. Nízky tlak v pneumatikách zvyšuje valivý odpor a ovplyvňuje priľnavosť na mokrom povrchu. Hmotnosť vášho vozidla a osobný štýl jazdy môžu tiež výrazne ovplyvniť spotrebu. Energeticky účinná jazda, alebo „ekojazda“, môže významne znížiť vašu spotrebu paliva.

* Vychádza z priemernej spotreby 8 litrov/100 km, ceny paliva 1,50 Eur/liter a priemernej kilometrovej životnosti pneumatiky 35 000 km

Zobrazené hodnoty na štítku slúžia len na ilustračné účely. Hodnoty pre konkrétny rad/veľkosť pneumatík sa môžu líšiť.