Slovakia SK
Zmeniť krajinu

Úspora paliva a valivý odpor

Valivý odpor ovplyvňuje až 30 % spotreby paliva komerčného vozidla. Pri nižšom valivom odpore pneumatiky minú menej paliva a spôsobujú nižšie emisie.

Úspora paliva sa hodnotí zaradením do kategórií A (najúspornejšia kategória) až F (najmenej úsporná kategória). Kategória G sa pre komerčné vozidlá nepoužíva.

Výhody

Medzi novými pneumatikami kategórie A a pneumatikami kategórie F je rozdiel v úspore paliva až 15 %. To predstavuje úsporu viac než 7 000 EUR počas životnosti pneumatík.*Výberom pneumatík umožňujúcich úsporu paliva zároveň znižujete škodlivé emisie

Ďalšie faktory ovplyvňujúce úsporu paliva

V rámci dosahovania úspory paliva sa uistite, že sú vaše pneumatiky správne nahustené. Použitie odporúčaného tlaku zaistí, aby sa oblasť dezénu zdeformovala len do tej miery, aby uniesla záťaž. Svoju úlohu zohrávajú aj hmotnosť nákladu a zarovnanie kolies, ako aj váš osobný štýl jazdy. „Ekologická jazda“ môže výrazne znížiť spotrebu paliva.

Prevezmite si našu príručku o úspore paliva, kde nájdete tipy a rady.

*Výpočet vychádza z nasledujúceho predpokladu: priemerná spotreba paliva vozidla 32,3 l/100 km → 323 l/1 000 km → potenciálna úspora 14,7 % = nižšia spotreba paliva na 1 000 km o 47,5 l → cena paliva 1,50 EUR/liter = 71,25 EUR/1 000 km → 100 000 najazdených km ročne = úspora 7 125 EUR ročne.

Zobrazené hodnoty na štítku slúžia len na ilustračné účely. Hodnoty pre konkrétny rad/veľkosť pneumatík sa môžu líšiť.