Turkey TR
Ülke değiştir

Mevsim lastikleri

Her mevsime hazır olma

Her mevsime özgü sürüş tehlikeleri vardır. Otomobilinizi her mevsime hazırlamak, hava nasıl olursa olsun yıl boyu sürüş keyfini yaşamanıza yardımcı olabilir.

Her türlü havaya hazır olun

Uzun bir yolculuğa çıkıyorsanız, yola çıkmadan önce lastiklerinizi kontrol edin. Lastiklerinin sırt derinliğinin sağlıklı (en az yasal minimum sınır olan 1,6 mm) olduğundan ve lastiklerinizin doğru şişirildiğinden emin olun. Stepneyi kontrol etmeyi de unutmayın.

Bazı ülkelerde otomobilinizde her zaman ilk yardım çantası ve üçgen reflektör bulunması zorunludur. İşaret fişeği, şişe su, akü takviye kabloları, battaniye, reflektörlü ceket, kağıt havlu, fener, cep telefonları için araç şarjı ve silecek suyu bulunan bir acil durum çantası taşımak da önemlidir. Yaşadığınız bölgede aşırı soğuklar veya kar varsa, bir miktar yedek kıyafet ve battaniye de bulundurun. Yerel otomobil organizasyonunuz, bölgenizdeki araç acil durum çantalarının yasal gereksinimleri hakkında size bilgi verebilir.

Driving in summer

Yaz koşullarında sürüş

Basit bir bakım alışkanlığı geliştirin ve birkaç önlem alın; böylece yaz koşullarında araç kullanırken karşılaşabileceğiniz tüm zorluklara karşı hazır olacaksınız.

Swap your winter tires for summer ones

Kış lastiklerinizi yaz lastikleriyle değiştirin

Lastiklerinizi mevsimsel olarak değiştiriyorsanız, sıcaklıklar düzenli olarak 10 °C'nin üzerine çıktığında kış lastiklerinizi söktürüp yaz lastiklerinizi taktırın. Yaz lastikleriniz, ılıman havada ıslak ve kuru yollarda performans gösterecek şekilde tasarlanmıştır. Kış lastiklerinizi söktürdükten sonra doğru bir şekilde muhafaza edin. Lastikler yan yatırılmalı ve özel saklama torbalarında muhafaza edilmelidir. Bayiniz sezon dışı saklama hizmeti konusunda size yardımcı olabilir.

Maintain fluid levels

Sıvı seviyelerini kontrol edin

Aracınızdaki sıvıların her zaman doğru seviyede tutulması önemlidir. Yaz ayları için ısıya dayanabilecek, biraz daha kalın bir yağ bileşeni kullanmayı da değerlendirebilirsiniz.

Ön cam yıkama suyu, motor soğutma suyu ve fren hidroliğini düzenli olarak kontrol edin.

Keep the correct tire pressure

Lastik hava basıncını doğru seviyede tutun.

Sıcak havalar, lastiklerinizin kışa göre yaz aylarında iki kat hızlı basınç kaybetmesi anlamına gelir. Sıcaklıklar arttıkça lastik hava basıncını daha sık kontrol etmeyi unutmayın.

Yeterince şişirilmeyen lastikler, dönüş sırasında daha fazla ısı üretir. Yeterince şişirilmemiş lastiklerle araç kullanmak yakıt ekonominizi azaltır.

Check your battery life

Akünüzün ömrünü kontrol edin

Yaz sıcaklıkları, özellikle akünüz birkaç yıllıksa, akünüzün bazen daha zor çalışmasına neden olabilir. Bir uzmana akünüzü kontrol ettirmek iyi bir fikirdir. Akünüzü yeniden şarj etme veya yenisiyle değiştirme zamanı gelmiş olabilir.

Prepare for challenging weather

Zor hava şartlarına hazır olun

Yaz havası da zorlu olabilir. Şiddetli yağış, sis, sert rüzgarlar ve hatta fırtına ve kasırga gibi ağır hava koşulları da sıcak ayların bir parçası olabilir. Patinaj durumlarıyla başa çıkmaya hazır olun ve sert rüzgarda direksiyon düzeltmesi yapmayı öğrenin.

Driving in winter

Kış koşullarında sürüş

Sıcaklıklar düşmeden önce acil durumlar da dahil olmak üzere kış koşullarına hazırlanırsanız, soğuk aylarda her yolculuğun keyfini çıkarabilirsiniz. Kışlar buz ve kar açısından ılımlı geçse bile, kış mevsiminin acil durumlarına hazırlanmalısınız.

Fit winter tires

Kış lastikleri takın

Kışları sürekli kar yağıyor veya sıcaklıklar sıklıkla 7 °C'nin altına düşüyorsa, özel kış lastiği takımı kullanmak iyi bir fikirdir. Yaz lastiklerinin kış yollarına uygunluğu daha düşüktür ancak bir kış lastiği otomobilinizin soğuk aylar boyunca performansını korumasına yardımcı olabilir.

Check brakes, defroster, and heater

Frenleri, rezistansı ve kaloriferi kontrol edin

Fren performansınız yıl boyu ve özellikle soğuk aylarda önemlidir. Kışın yola çıkmadan önce frenleri mutlaka kontrol edin. Rezistans ve kaloriferi kontrol ederek soğuk sabahlarda aracınızı çalıştırmaya hazır olun.

Maintain antifreeze and wiper fluid levels

Antifriz ve ön cam yıkama suyunu doğru seviyede tutun

Kışı atlatmanızı sağlayacak bir yıkama suyu kullandığınızdan emin olun ve yıkama suyu seviyesini takip edin. Ön camdaki buz ve karı temizlemeye hazır olmanız için kış başlamadan önce yeni bir set silecek lastiği almak iyi bir fikirdir. Antifrizi düzenli olarak kontrol ederek soğutma suyu sisteminizi takip edin. Sistemde 50/50 oranında su-antifriz bulunmalıdır. En yakın serviste kontrol ettirin veya bir test kiti satın alın.

Change to winter grade oil

Kış sınıfı yağ kullanın

Yaz ayları için kullandığınız kalın yağ, kış koşullarına pek uygun değildir. Kış sabahlarında soğuk marşa hazır olmanızı sağlayacak kış sınıfı yağ kullanabilirsiniz. Sıcaklıklar düşmeden önce yağ değişimini yaptırın.

Give your vehicle a rinse

Aracınızı yıkayın

Kışın yolları daha güvenli hale getirmek için kullanılan tuz ve kimyasallar zaman içinde aracınızda aşınmaya neden olabilir. Ayrıca aracınızın ön camını ve diğer camlarını temiz tutarak da görüşünüzü açık tutmak istersiniz. Özellikle kir biriktiğini fark etmeye başladığınızda aracınızı düzenli olarak yıkayın.

Drive safely and slow down

Güvenli sürün ve yavaşlayın

Kaygan yollarda veya kötü havada daha yavaş araç kullanabilmeniz için her yolculuğunuza ek zaman ayırın. Yoldaki diğer araçlarla aranızda emniyetli duruş mesafesini korumanız önemlidir, bu yüzden önünüzdeki araca çok fazla yaklaşmayın. İyi bakılmış yollarda bile kaygan kar ve buz görülür, bu yüzden patinaj durumunda ne yapmanız gerektiğini öğrenin.