Turkey TR
Ülke değiştir

Yakıt verimi ve dönüş direnci

Aracınızın yakıt tüketiminin %20 kadarı lastiklerinizin yuvarlanma direnciyle ilişkilidir. Bu, lastiğin zeminle buluştuğunda karşılaştığı dirençtir. Kolay dönen bir lastik, sürtünme ve ısıya daha az enerji harcandığından daha az yakıt gerektirir. 

Yakıt verimi, A (en yüksek yakıt verimi sağlayan kategori) ila G (en düşük yakıt verimi sağlayan kategori) arasında 7 farklı kategoride derecelendirilir. D kategorisi, yolcu otomobilleri için kullanılmaz.

Faydalar

A endeksli lastiklere sahip bir otomobil ile G endeksli lastiklere sahip bir otomobil arasındaki yakıt tüketimi farkı, %7,5 olabilir. Bu, lastiklerin kullanım ömrü boyunca €300'dan fazla tasarruf olanağı anlamına gelir.* Yakıt verimliliği sağlayan lastikler seçerek, zararlı CO emisyonlarını da azaltmış olursunuz2 emisyonlarını azaltmaya yardımcı olur.

Yakıt tüketimini etkileyen diğer faktörler

Optimal yakıt verimliliği için, lastiklerinizin doğru şekilde şişirildiğinden emin olun. Düşük lastik basıncı yuvarlanma direncini artırır ve ıslak yolda kavrama performansını artırır. Aracınızın ağırlığı ve kişisel sürüş tarzınız da büyük bir fark yaratabilir. Enerji tüketimi açısından verimli sürüş veya “eko-sürüş” yakıt tüketiminizi önemli ölçüde azaltabilir.

*Ortalama 8 litre/100 km tüketim, 1,50 euro / litre yakıt fiyatı ve 35.000 km'lik ortalama lastik kilometre performansına dayanır

Etiket değerleri, yalnızca örnek amacıyla verilmiştir. Belirli bir lastik grubu/boyutu için değerler değişebilir.