Turkey TR
Ülke değiştir

Yakıt verimliliği ve yuvarlanma direnci

Yuvarlanma direnci ticari bir aracın yakıt tüketimini %30'a kadar etkileyebilir. Yuvarlanma direnci daha düşük olduğunda, lastiklerin yuvarlanması için daha az yakıta ihtiyaç duyulur ve daha az emisyona neden olur.

Yakıt verimliliği A (en fazla yakıt verimliliği kategorisi) ile F (en az yakıt verimliliği kategorisi) arasında derecelendirilir. Ticari araçlar için G kategorisi kullanılmaz.

Faydalar

A dereceli lastiklerle F dereceli lastikler arasında yakıt tüketiminde %15'e varan fark vardır. Bu, lastiklerin kullanım ömrü boyunca 7000 Euro'dan fazla tasarruf anlamına gelir.* Yakıt verimliliği sağlayan lastikler seçerek, zararlı emisyonları da azaltmış olursunuz.

Yakıt tüketimini etkileyen diğer faktörler

En yüksek yakıt verimliliği için, lastiklerinizin doğru şişirildiğinden emin olun. Önerilen basıncın kullanılması lastik sırtı alanının sadece yükü taşıyacak kadar deforme olmasını sağlar. Yük ağırlığı ve tekerlek düzen ayarlarının yanı sıra kişisel sürüş tarzınızın da etkisi vardır. “Ekonomik sürüş” yakıt tüketimini önemli ölçüde azaltabilir.

İpuçları ve öneriler için yakıt tasarrufu kılavuzumuzu indirin.

*Hesaplama şu varsayıma dayalıdır: Aracın ortalama yakıt tüketimi 32,3 l/100km → 323l/1000km → %14,7 potansiyel tasarruf = 1000 km başına 47,5L daha az yakıt tüketimi → yakıt fiyatı 1,50 EURO/litre = 71,25 EURO/1000km → 100.000 km mesafe/yıl = 7.125 EURO tasarruf/yıl.

Gösterilen etiket değerleri, yalnızca örnek amacıyla verilmiştir. Belirli bir lastik grubu/ebadı için etiket değerleri değişebilir.