OZNAKA EU ZA PNEVMATIKE – PREGLED

Od maja 2021 bo v veljavi Uredba (EU) 2020/740, s katero bo spremenjen način označevanja pnevmatik. Preberite več o označevanju pnevmatik in preverite, kaj je novega na področju energijskih razredov pnevmatik.

Družba Goodyear je v tesnem sodelovanju z evropskimi institucijami pripravila posodobljeno označevanje pnevmatik, da bi tako promovirali inovativne pristope v industriji in pomagali potrošnikom sprejemati utemeljene odločitve pri izbiri pnevmatik. Prepričani smo, da bodo na podlagi novega označevanja EU za pnevmatike potrošniki pridobili ustreznejše in bolj primerljive podatke o parametrih pnevmatik, končni uporabniki pa se bodo za nakup pnevmatik odločili premišljeno in na podlagi preverjenih informacij. Novo označevanje EU za pnevmatike prav tako zagotavlja več podrobnih informacij na spletu, zaradi česar potrošniki in strokovnjaki lažje sprejmejo prave odločitve. V nadaljevanju smo za vas pripravili podrobnejšo razlago označevanja pnevmatik.

Videz označevanja EU in razredov učinkovitosti pnevmatik je bil prenovljen in malce spremenjen zaradi novooblikovane lestvice. Predhodno standardno označevanje je zajemalo le razrede pnevmatik glede na kotalni upor, oprijem na mokri podlagi in zunanji kotalni hrup. Novo označevanje EU za pnevmatike pa vključuje dodatne podatke o učinkovitosti oziroma zmogljivosti pnevmatike v snežnih in ledenih vremenskih razmerah. Lestvico za oprijem na mokri podlagi in kotalni upor zdaj namesto sedmih sestavlja pet razredov, ki so označeni s črkami od A do E.

Izkoristek goriva je vrednost, določena s kotalnim uporom. Pnevmatika z majhnim kotalnim uporom ima boljši izkoristek goriva, saj za kotaljenje potrebuje manj energije. Izkoristek goriva označujejo razredi od A (najboljši izkoristek) do E (najslabši izkoristek).

Ste vedeli, da pnevmatike vplivajo na porabo goriva do 20 %? Izbira pnevmatik z visoko oceno izkoristka goriva vam bo zagotovila več kilometrov z enim polnjenjem rezervoarja in manj izpustov CO2. Glede na kotalni upor pnevmatike se izkoristek goriva giblje od razreda A, kar pomeni najboljši izkoristek goriva, pa vse do razreda E, kar pomeni najslabši izkoristek goriva. Poraba goriva se med razredi poviša za približno 0,1 litra na vsakih 100 prevoženih kilometrov. Če poenostavimo, pnevmatike z boljšim izkoristkom goriva potrebujejo manj energije za kotaljenje. V praksi to pomeni manj porabljenega goriva in manjši vpliv na okolje.

Oprijem na mokri podlagi se nanaša na zavorno zmogljivost pnevmatike na mokrem cestišču. Oprijem na mokri podlagi označujejo razredi od A (najboljši oprijem) do E (najslabši oprijem).

»Oprijem na mokri podlagi« je zmogljivost pnevmatike, da v mokrih razmerah ohrani oprijem s cesto. Ocena EU se osredotoča le na en vidik oprijema pnevmatike na mokri podlagi – zmogljivost zaviranja. Učinkovitost je razporejena v razrede od A do E. Pnevmatike z visoko oceno oprijema na mokri podlagi se hitreje ustavijo na mokri cesti ob uporabi zavor z vso silo. V kritičnih razmerah je lahko nekaj metrov odločilnih. 

Opomba: med vožnjo vedno upoštevajte priporočeno varnostno razdaljo.

*Merjeno skladno z metodami merjenja, določenimi v Uredbi UNECE 117. Zavorna pot se lahko razlikuje glede na vozne razmere in druge vplivajoče dejavnike. 

Zunanji kotalni hrup. Vrednost zunanjega kotalnega hrupa, ki ga ustvari pnevmatika, izražena v decibelih. Raven hrupa je razdeljena v razrede od A (tiho) do C (glasno).

Ocene EU pnevmatik upoštevajo tudi zunanji hrup, ki ga pnevmatika ustvarja med vožnjo. Z izbiro manj hrupnih pnevmatik lahko zmanjšate vpliv svoje vožnje na okolico. Raven hrupa prikazujejo razredi A, B ali C. Kotalni hrup pnevmatike se meri v decibelih, natančna številka pa je prikazana v spodnjem delu oznake. Nizka raven hrupa pri pnevmatikah meri med 67 in 71 dB. Najvišje vrednosti proizvajajo zvočne valove med 72 in 77 dB. Že samo nekaj decibelov več pomeni veliko razliko v ravni hrupa. Ob razliki 3 dB se zunanji kotalni hrup, ki ga ustvarja pnevmatika, podvoji.