Turkey TR
Ülke değiştir

Mevsim lastikleri

Kış lastikleri satın almalı mısınız?

Kış lastikleri, soğuk aylarda çekiş ve hakimiyet sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Bu lastikler bazı Avrupa ülkelerinde yasal bir gereksinimdir ancak kışların nispeten hafif geçtiği ülkelerde bile akıllı bir seçim olabilir. Bir kış lastiğini farklı kılan özellikler nelerdir?

Soğuk havada daha güvenli sürüş sağlar: Fulda kış lastiklerinde, sıcaklıklar 7 °C'nin altına düştüğünde lastiğin performansını iyileştirmek üzere özel bir silika bileşeni kullanılır. Bu bileşen, soğuk yollarda aracı çalıştırmayı, durdurmayı ve dönüşü kolaylaştırır. Dört mevsim lastik veya yaz lastiği, kışın da performans gösterebilir ancak özel kış lastiği, soğuk havalarda daha iyi hakimiyet sağlayacak şekilde üretilir.

Kış lastikleri, kış yollarında güçlü çekiş için tasarlanır: Ürün sayfalarımızda, kış lastiklerimizdeki “kılcal kanallardan” bahsettiğimizi fark edeceksiniz. Sırttaki bu ek kesikler, zorlu kış yollarında lastiğe ek kavrama sağlar. Daha geniş sırt blokları, lastikten karı boşaltma imkanını arttırır. Kışın yolların sert buzla kaplandığı bir yerde yaşıyorsanız, çivili kış lastikleri ekstra güçlü kavrama sağlayabilir.

Kış lastikleri nasıl satın alınır?

Yeni AB lastik etiketi kış performans özelliklerini derecelendirmediği için, başka bir kaynaktan bağımsız rehberlik almak iyi bir fikirdir. Burada bağımsız lastik testleri faydalı olabilir. Bu tarafsız testler, hangi lastik özelliklerinin aracınız, ikliminiz ve sürüş tarzınız için uygun olduğuna karar vermenize yardımcı olabilir. Lastik bayiniz ayrıca seçeneklerinizi incelemenizde size yardımcı ve bölgenize neyin uygun olduğu hakkında daha bilgili olacaktır.

Kış, yaz ve dört mevsim lastikleri yolu farklı kavrarlar. Aynı sırt desenleri veya özelliklere sahip olmayan lastikleri karıştırmak, en çok ihtiyaç duyduğunuz zamanda performansı düşürebilir. Optimum yol tutuşu için, dört tekerlekte de aynı lastik setini kullanın.

Kış lastiklerinize uygun şekilde bakarsanız, akıllı yatırımınız daha uzun ömürlü olur. Lastikleri sırt tarafı aşağı gelecek şekilde değil, yan yatırarak saklayın. Özel torbalarında saklamak da lastikleri mevsim dışında korumaya yardımcı olur. Yaşadığınız yerde yeterli alanınız yoksa, saklama seçenekleri konusunda bayinizle görüşün.

Kış lastikleri, kış yollarını kavramanıza yardımcı olacak şekilde tasarlanmıştır. Soğuk aylarda size sürüş keyfi sağlayabilir ancak yol güvenliğini her zaman birinci öncelik yapmalısınız. Kış lastikleri, yaz lastiklerinden daha düşük bir hız endeksine sahip olabilir. Lastiğinizin tavsiye edilen hız endeksini kontrol edin ve bu değeri aşmadığınızdan emin olun.

Lastiğinizin hava basıncını ve sırt derinliğini sıkça kontrol etmek iyi bir fikirdir. Lastik hava basıncının doğru olması lastiklerinizden en iyi şekilde yararlanmanızı sağlar. Sırt derinliği optimum performansı korumak için önemlidir. Kış lastiklerinin yasal bir zorunluluk olduğu yerlerde genelde yasal minimum sırt derinliği sınırı da bulunmaktadır. AB yasalarına göre yaz lastikleri için minimum sırt derinliği 1,6 mm'dir. Fulda olarak, kış lastiklerinde en az 4 mm sırt derinliği tavsiye ediyoruz.