Turkey TR
Ülke değiştir

AB LASTİK ETİKETİ – GENEL BAKIŞ

Elektrikli ev aletlerinde bulunan enerji etiketine benzer şekilde, yeni AB lastik etiketi, bir lastiğin güvenlik ve çevre ile ilgili başlıca özelliklerini değerlendirmeyi kolaylaştırır. Daha fazla bilgi için aşağıdaki bağlantıları gezin.

Lastik etiketi bilgilerini görüntüleme

AB lastik etiketi, Kasım 2012'den itibaren tüm yeni lastiklerde bir çıkartma olarak yer alacaktır. Tüm bayiler, bu bilgileri sağlamakla yükümlüdür. Her Fulda lastiği için AB lastik etiketi değerlerini web sitemizde de görebilirsiniz.

Gösterilen etiket değerleri yalnızca örnek amacıyla verilmiştir. Belirli bir lastik grubu/ebadı için etiket değerleri değişebilir.

Aracınızın yakıt tüketiminin %20 kadarı lastiklerinizin dönüş direnciyle ilişkilidir. Bu, lastiğin zeminle buluştuğunda karşılaştığı dirençtir. Kolay dönen bir lastik, sürtünme ve ısıya daha az enerji harcandığından daha az yakıt gerektirir.

Yakıt verimi, A (en yüksek yakıt verimi sağlayan kategori) ile G (en düşük yakıt verimi sağlayan kategori) arasında 7 farklı kategoride derecelendirilir. D kategorisi, binek otomobiller için kullanılmaz.

Faydaları

A endeksli lastiklere sahip bir otomobil ile G endeksli lastiklere sahip bir otomobil arasındaki yakıt tüketimi farkı %7,5'e kadar varabilir. Bu, lastiklerin kullanım ömrü boyunca 300 Euro'dan fazla tasarruf olanağı anlamına gelir.* Yakıt verimi sağlayan lastikler seçerek, zararlı CO2 emisyonlarını da azaltmış olursunuz.

Yakıt tüketimini etkileyen diğer faktörler

En yüksek yakıt verimi için, lastiklerinizin doğru şişirildiğinden emin olun. Düşük lastik basıncı dönüş direncini artırır ve ıslak zeminde kavrama performansını etkiler. Aracınızın ağırlığı ve kişisel sürüş tarzınız da büyük bir fark yaratabilir. Enerji tüketimi açısından verimli sürüş veya “eko-sürüş” yakıt tüketiminizi önemli ölçüde azaltabilir.

* Ortalama 8 litre/100 km tüketim, 1,50 euro / litre yakıt fiyatı ve 35.000 km'lik ortalama lastik kilometre performansına dayanır

Islak zeminde kavrama, yeni lastikler satın alırken dikkate alınması gereken önemli bir konudur. AB endeksi, lastiğin ıslak zeminlerde fren mesafesi ölçülerek belirlenir.

Islak zeminde kavrama, A (en kısa fren mesafesi derecesi) ila F (en uzun fren mesafesi derecesi) arasında derecelendirilir.

D ve G endeksleri, binek otomobiller için kullanılmaz.

Islak zeminde kavrama endeksinin önemi

Acil durumda birkaç metre her şeyi değiştirebilir. A endeksli lastikler, F sınıfı bir lastik setinden %30 daha kısa mesafede durur. 80 km/s hızda fren uygulayan bir binek otomobil için bu, 18 metre daha kısa durma mesafesi anlamına gelir.*

Not: Sürüş sırasında tavsiye edilen durma mesafelerine her zaman uymalısınız.

*EC 1222/2009 Yönetmeliği'nde belirtilen test yöntemleri ile ölçüldüğünde. Frenleme mesafeleri, sürüş koşullarına ve diğer etkenlere bağlı olarak değişebilir.

Lastikler, aracınızın geçiş gürültüsünün bir kısmını oluşturur. İyi bir gürültü endeksine sahip lastikler satın almak, otomobil sürüşünüzün çevrenize olan etkisini azaltacaktır.

Lastiğin dış gürültü seviyesi, desibel değeri olarak gösterilir. Ses dalgası simgeleri, lastik gürültüsünün uygulamaya konulacak Avrupa limitlerinin altında veya üstünde olduğunu gösterir.

  • 1 siyah dalga: Sessiz (gelecekteki Avrupa limitinin 3dB veya daha fazla altında)
  • 2 siyah dalga: Orta (gelecekteki Avrupa limiti ile 3dB altı arasında)
  • 3 siyah dalga: Gürültülü (gelecekteki Avrupa limitinin üstünde)
Desibel değeri önemlidir

Sadece birkaç desibellik bir artış, gürültü seviyelerinde büyük bir fark anlamına gelir. Aslında, 3 dB'lik bir fark, bir lastiğin ürettiği gürültüyü iki katına çıkarır.